Ważnym wskaźnikiem sprawnego działania strony internetowej jest jej szybkość ładowania. Jest wiele sposobów, aby zmierzyć ją po stronie serwera lub podczas testów strony, na dedykowanym komputerze wewnątrz sieci firmowej. Bada się wtedy czas potrzebny serwerowi na wygenerowanie strony i przesłanie jej do klienta. Nie można jednak w ten sposób określić, jak długo strona będzie ładowała się dla naszych użytkowników i jakie będą ich subiektywne odczucia szybkości. Te odczucia decydują o komforcie użytkowników i o tym, czy zechcą do nas znowu zawitać.
Z pomocą w tej sytuacji przychodzi biblioteka javascript Boomerang. Jak mówią twórcy: bumerang zawsze wraca, chyba że w coś uderzy. Biblioteka ta pozwala w prosty sposób badać szybkość ładowania stron dla każdego z użytkowników. Dzięki niej wracają do nas dane o szybkości ładowania stron od użytkowników. Są więc to prawdziwe dane; dane zbierane z pomocą i dla korzyści naszych odwiedzających, które powinniśmy wykorzystać do usprawnienia naszego serwisu internetowego.
Boomerang bada czas potrzebny na przejście z jednej strony na drugą w naszym serwisie. Bada szybkość i przepustowość łącz użytkowników i przede wszystkim czas, po jakim użytkownik może zobaczyć i użyć stronę po kliknięciu na link do niej.
Więcej o samej bibliotece można przeczytać na github, skąd też można ją pobrać i wykorzystać na darmowej licencji BSD.