Jednym z celów Yahoo! w najbliższej przyszłości, oprócz tworzenia serwisów niezbędnych w codziennym życiu elektronicznym człowieka, jest zachęcenie jak największej rzeszy deweloperów do tworzenia własnych aplikacji w oparciu o platformy i zasoby Yahoo!.
Na blogu Yodel Anecdotal Jerry Yang, CEO Yahoo!, opublikował założenia działania firmy na następne lata. Oprócz oczywistych założeń, jak praca nad innowacyjnymi serwisami, czy też działania skierowane na świadczenie lepszych usług dla reklamodawców, najciekawszym elementem z perspektywy osób tworzących na codzień oprogramowanie internetowe jest punkt trzeci.
Jako jeden z najważniejszych elementów strategii Yang wymienia otwarcie platform Yahoo! dla zewnętrznych deweloperów, którzy często mają świetne pomysły, lecz nie tak często wystarczające zasoby sprzętowe i finansowe lub też nie mają wystarczającej liczby użytkowników, aby ich serwis mógł przełamać próg popularności. Udostępnienie zasobów będzie też zwiększać szybkość, z jaką takie aplikacje mogą powstawać dzięki użyciu serwisów Yahoo! jako ich modułów.
Oprócz już dostępnych wielu API do istniejących serwisów, otwarcie Yahoo! będzie polegać na:
- umożliwieniu tworzenia pluginów do już istniejących aplikacji, jak serwisy tematyczne Yahoo!, Mail, Messenger, Flickr, del.icio.us i innych.
- umożliwieniu dostępu do danych gromadzonych przez Yahoo!
- tworzeniu usług, które będą mogły być wykorzystane przez twórców zewnętrznych w ich aplikacjach.
Umożliwienie korzystania ze swoich zasobów sprzętowych, dostęp do serwisów społecznościowych oraz do informacji tworzonych i gromadzonych przez Yahoo! powinny przyczynić się do tego, że platforma Yahoo! stanie się fundamentem. Na tym fundamencie będą powstawać serwisy tworzone przez ludzi, dla których tworzenie aplikacji internetowych jest pracą i pasją.
Zachęcam do odwiedzenia strony dla deweloperów na http://developer.yahoo.com/ oraz do kontaktu ze mną w razie jakichkolwiek pytań poprzez email lub na kanale IRC Freenode #devpl.
Taka polityka cieszy i nie dziwi. Wszak dzięki takiemu „otwartemu” podejściu google jest tak popularne. Yahoo ze swoimi problemami zdecydowało zmienić strategię i dobrze
pozdro