Czytnik Samsung E65 – pierwsze wrażenia

Czytnik Samsung E65

Czytnik Samsung E65

Od pewnego czasu gromadziłem różne PF”y, ePub’y i wszelkie ebooki, żeby przeczytać je w wolnej chwili. Jednak ostatnio odkryłem, że mam ich coraz więcej, a czasu do czytania coraz mniej. Dużo rzeczy można przeczytać w drodze, jednak laptop nie jest tak poręczny, jak zwykła książka, a wozić książki że sobą nie jest zbyt wygodnie. Stąd zrodził się pomysł na kupno czytnika elektronicznego z wyświetlaczem e-Ink.

Na rynku pojawia się coraz więcej tych urządzeń i wybór staje się coraz trudniejszy. Swój wybór w końcu zawęziłem do Amazon Kindle i Samsung E65.

Trudny wybór

Czytnik Amazon jest w tej chwili najbardziej popularnym czytnikiem z możliwością pobierania książek bezpośrednio ze sklepu internetowego. Do tego nie potrzebuje komputera, jak na przykład czytniki Sony. W tej chwili, w wyniku dużego popytu, musiałbym na niego czekać ponad tydzień, a czytnik chciałem kupić przed świętami. W tej kwestii przewagę ma czytnik Samsung, którego można dostać od ręki. Po ostatniej obniżce ceny stał się on jeszcze bardziej atrakcyjny: zamiast za 199,99 funtów brytyjskich można go kupić już za 99,99. Tak więc jednym z czynników wyboru była dostępność czytnika. Gdyby Amazon był przygotowany na takie zainteresowanie ze strony konsumentów, mógłby tych czytników sprzedać o wiele więcej.

Wygląd i sprzęt

Samsung E65 jest czytnikiem wykorzystującym ekran e-Ink o przekątnej 6 cali. Posiada ekran dotykowy z dedykowanym rysikiem. Jest zrobiony z białego gładkiego plastiku z przezroczystą ramką dookoła. Posiada dwa głośniki, umieszczone w górnej części tylnej strony. W dolnej części, pod klapką, znajduje się wymienna bateria, za którą jest gniazdo na karty pamięci Micro SD/SDHC o pojemności do 16GB. Czytnik posiada 2GB wbudowanej pamięci, z czego 1,7GB jest do dyspozycji użytkownika. Z prawej strony czytnika, w specjalnym otworze, znajduje się rysik, za pomocą którego można korzystać z funkcji dotykowych: wybierać opcje menu oraz tworzyć odręczne notatki lub rysunki.

Do wpisywania tekstu i do nawigacji można użyć wbudowanej klawiatury. Jest to klawiatura podobna to klawiatur w telefonach Blackberry, chociaż klawisze są nieco większe, szerzej rozstawione i nieco wyższe. Po prawej stronie ekranu, ponad klawiaturą, znajdują się klawisze do zmiany stron. Są one zduplikowane również po lewej stronie klawiatury, umożliwiając łatwe przełączanie stron zarówno lewą, jak i prawą ręką. Klawisze te są równie łatwo dostępne po zmianie orientacji ekranu (można obracać go o 90, 180 i 270 stopni).

Czytnik wyposażony jest w moduł WiFi, dzięki czemu można przeglądać księgarnię internetową, kupować i pobierać na czytnik książki bez konieczności korzystania z komputera.

Czytnik Samsung E65

Czytnik Samsung E65

Książki, czasopisma, dokumenty

Wgrywanie książek

Po podłączeniu do komputera za pomocą portu USB, czytnik może przejść w tryb pracy pamięci masowej. Będzie wtedy widziany przez komputer jako zwykły dysk zewnętrzny. Można wtedy przegrać swoją biblioteczkę książek cyfrowych bezpośrednio na czytnik. Sam proces kopiowania książek nie trwa długo. Po skopiowaniu książek należy czytnik odłączyć za pomocą odpowiedniego mechanizmu w systemie operacyjnym komputera. Na Windows jest to odłączanie dysków; na Macu robi się to poprzez kliknięcie ikonki wysunięcia nośnika przy jego nazwie w Finderze. Pod Windows ten proces działa prawidłowo, jednak na maku, po wysunięciu nośnika jest on po chwili montowany ponownie. Aby uniknąć więc komunikatu o nieprawidłowym wysunięciu i potencjalnym uszkodzeniu nośnika, należy wypiąć z niego kabel USB zaraz po kliknięciu ikonki. Jest to czynność wymagająca odrobiny refleksu.

Po odłączeniu, czytnik przechodzi w tryb synchronizacji. Przy dużej liczbie książek na czytniku proces ten trwa, i trwa, i trwa… Może trwać nawet kilkanaście minut. Moje wgrane książki (ok. 500MB) zablokowały czytnik na około 20 minut. W tym czasie czytnika nie da się używać. Jeśli zostanie on wyłączony w czasie synchronizacji, po włączeniu będzie ją kontynuował. W tej funkcji brakuje albo pracy w tle, albo przynajmniej informowania użytkownika, co w danym momencie czytnik robi.

Czytanie zabezpieczonych plików

Samsung E60 i E65 obsługuje książki zabezpieczone prawami autorskimi (DRM) w formacie Adobe Digital Editions. Aby z nich korzystać, należy utworzyć Adobe ID na stronie ADE i poprzez WiFi lub za pomocą komputera, zarejestrować swój czytnik. Najlepiej korzystać z jednego Adobe ID na wszystkich swoich komputerach i na czytniku. W tej sposób możemy korzystać z zakupionych publikacji na wszystkich swoich urządzeniach (standardowo 6 urządzeń plus jedno dodatkowe z każdym rokiem od zakupu danej publikacji).

Rejestracja czytnika w ADE i sklepie WHSmith

Po podłączeniu mojego czytnika do sieci bezprzewodowej, chciałem zarejestrować go bez użycia komputera. W okienku na ekranie czytnika podałem swoje Adobe ID i hasło, jednak z każdą próbą czytnik wyświetlał komunikat: „Set the current time and date first”, chociaż czas, data i strefa czasowa były ustawione prawidłowo. Postanowiłem więc zarejestrować czytnik za pomocą komputera. W tym celu należy zainstalować oprogramowanie Adobe Digital Editions i po jego uruchomieniu podłączyć czytnik i ustawić go do współpracy z komputerem. Nie udało mi się jednak zrobić tego na moim Mac’u: ADE nie wykrył czytnika. A może i go wykrył, ale o tym nie poinformował…

Zainstalowałem więc ADE na Windows i podłączyłem czytnik do niego. Z początku czytnik też nie pojawił się w programie, ale komputer zaczął pracować dyskiem. Zostawiłem go więc na pół godziny i po tym czasie ADE wyswietlił monit, czy chciałbym zarejestrować swój czytnik. Oczywiście. Po paru chwilach mój czytnik był ustawiony do pracy z zabezpieczonymi plikami ePub i PDF.

Swoją drogą Samsung pisze, że czytnik współpracuje tylko z Windows. Może po prostu nie sprawdzali na Mac. Po autoryzacji czytnika podłączyłem go ponownie do Maca i tym razem zostawiłem go na dłużej. Po kilkunastu minutach ADE wykrył czytnik. Podejrzewam, że zrobiłby to też za pierwszym razem, gdybym nie stracił cierpliwości, gdybym wiedział, że jednak coś się tam dzieje wewnątrz czytnika i ADE. W tej kwesti uważam, że to ADE jest niedopracowane i nie informuje użytkownika o postępie prac.

Wydaje mi się, że aktywacja przebiegłaby o wiele szybciej, gdybym wcześniej nie wgrał książek na czytnik. Mała więc porada: autoryzuj czytnik w ADE zanim wgrasz na niego swoje książki :-) .

Po autoryzacji czytnika mogłem skorzystać z wbudowanej księgarni. W przypadku czytników zakupionych w Wielkiej Brytanii jest to w tej chwili sklep WHSmith. Interfejs sklepu wygląda jak strona internetowa. Podejrzewam, że podobnie jak Kindle, Samsung kryje w sobie przeglądarkę zbudowaną na bazie WebKit. W tej chwili nie ma do niej bezpośredniego dostępu i nie można za pomocą E65 przeglądać stron internetowych, co umożliwia z kolei Kindle. Wydaje mi się, że Samsung może taką opcję udostępnić w kolejnych aktualizacjach firmware.

Polskie sklepy z książkami

Polskie sklepy również wykorzystują zabezpieczenia DRM opracowane przez Adobe. Empik, jedna z największych księgarni internetowych, umożliwia zakup książek w tym formacie i ich odczyt w ADE i czytnikach obsługujących ten format. Do tej pory jeszcze nie kupiłem ebooka z empiku, a oni nie udostępniają jakiejś darmowej książki demonstracyjnej. Jest to moim zdaniem duży błąd, bo nie potencjalny klient nie może sprawdzić, czy zakupiona książka będzie na jego czytniku działać. Dodatkowo, co jest już chyba dużym blędem marketingowym, empik sprzedaje książki Public Domain za kilka złotych. Książki te, jak na przykład lektury, można pobrać za darmo z innych serwisów. Przez takie działanie czuję się, jakby empik chciał ze mnie wydusić każdy grosz… Ciekawe kiedy Merlin zdobędzie się na uruchomienie księgarni z książkami elektronicznymi…

Inną księgarnią oferującą ebooki jest Legimi. Oprócz książek można w niej kupić magazyn Wprost w wersji elektronicznej. Dostępny jest darmowy egzemplarz tego magazynu, dzięki czemu można przetestować swój czytnik. Działa on wyśmienicie na Samsungu E65 i pewnie stanie się stałym na nim gościem.

Inną księgarnią jest Amazonka, w której chyba książki są nieco droższe niż w empiku.

Oprogramowanie

Czytnik pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Korzysta z oprogramowania Busybox, Binutils, MPlayer, wpa_suplicant, U-boot i Wireless_tools, które nie jest dostępne bezpośrednio dla użytkownika. Czytnik umożliwia aktualizację oprogramowania poprzez pobranie nowszych wersji ze strony firmy Samsung i wgranie go do odpowiedniego katalogu na czytniku.

W tej chwili Amazon udostępnia SDK do Kindle, dzięki czemu programiści mogą tworzyć dodatkowe aplikacje, które będzie już niedługo można pobrać ze sklepu Kindle. Samsung nie umożliwia w tej chwili takiej możliwości. Dodatkowo strona wsparcia technicznego Samsung nie zawiera żadnych informacji dotyczących czytnika E65. Jedynie na stronie Samsung UK można znaleźć kilka informacji na temat jego staszego brata – E60. Strona francuska oferuje więcej informacji, ale w tej chwili nie udostępnia aktualizacji oprogramowania.

Muzyka

Na czytniku można słuchać muzyki, także w tle w trakcie czytania. Można słuchać muzyki poprzez wbudowane głośniki lub za pomocą swoich słuchawek. Nie wszystkie jednak słuchawki będą pasować przez niefortunne umieszczenie gniazda słuchawkowego w czytniku. Znajduje się ono pod zaślepką, obok gniazdka microUSB i bardzo blisko krawędzi czytnika. Przez to nie można do niego włożyć słuchawek o grubszych wtyczkach. Bedą pasować tylko cienkie wtyczki, typu iPodowych, Sony Ericsson, itp.

Text-to-speech

Czytnik umożliwia odsłuchiwanie książek w formacie ePub za pomocą wbudowanego syntezatora mowy. Obsługiwany jest język angielski.

Zdjęcia i pliki graficzne

Na czytniku można oglądać zdjęcia i inne pliki graficzne w formacie BMP i JPG. Czytnik potrafi wyświetlać takie pliki zapisane w archiwach ZIP.

Notatki

Czytnik umożliwia tworzenie notatek odręcznych na ekranie za pomocą rysika. Notatki można grupować. Są one zapisywane na czytniku w formacie BMP, przez co łatwo można je skopiować na komputer i wykorzystać w innych programach.

Kalendarz

Tworzenie wydarzeń w kalendarzu wewnętrznym czytnika oraz możliwość przeglądania wydarzeń utworzonych w Microsoft Outlook i zsynchronizowanych z czytnikiem za pomocą dedykowanego oprogramowania na Windows.

Wydarzenia tworzone są w formie odręcznej za pomocą rysika, a nie w tekstowej za pomocą klawiatury.

Słownik

W czytnik wbudowany jest słownik języka angielskiego. Można z niego korzystać jako z osobnej aplikacji lub podczas czytania przez zaznaczenie słowa lub zwrotu rysikiem.

WiFi

Czytnik może łączyć się z niezabezpieczonymi sieciami bezprzewodowymi albo sieciami zabezpieczonymi WEP lub WPA. Po podłączeniu może połączyć się ze sklepem internetowym, umożliwiać przesyłanie plików w technologii EmoLink lub wyświetlać obraz na telewizorach Samsung wyposażonych w funkcję AllShare.

Wirtualna drukarka

Na płycie dołączonej do czytnika znajduje się sterowniki drukarki dla systemu Windows, który umożliwia „drukowanie” dowolnych dokumentów w taki sposób, aby można je było przeglądać na czytniku.

Podsumowanie

Czytnik Samsung E65 jest urządzeniem umożliwiającym sprawne czytanie książek elektronicznych. Posiada czytelny wyświetlacz i szybki procesor, dzięki czemu tekst jest czytelny, a przewracanie stron nie trwa długo. Według mnie głównymi jego wadami jest blokowanie podczas synchronizacji wielu książek (przy wgrywaniu kilku nie trwa to tak długo), niewykorzystanie klawiatury do tworzenia notatek i wydarzeń w kalendarzu, brak wykorzystania łączności bezprzewodowej (synchronizacja kalendarza, czytnik poczty) oraz brak dodatkowych aplikacji.

Dodatkowo trudno znaleźć akcesoria do tego czytnika, jak na przykład etui zabezpieczające przed uszkodzeniami. Dzięki swojej popularności czytnik Amazon Kindle nie ma takich problemów.

Plusy

 • Czytelny ekran
 • Możliwość robienia notatek
 • Sprawna obsługa książek w formacie ePub, PDF i w plikach tekstowych (txt).
 • Możliwość czytania książek zakupionych w polskich księgarniach internetowych
 • Automatyczna i ręczna zmiana orientacji ekranu.

Minusy

 • Źle osadzone gniazdko słuchawek
 • Długi czas synchronizacji
 • Brak dodatkowych aplikacji: poczta email, przeglądarka
 • Brak informacji i wykonywanej pracy i postępie w czasie synchronizacji i w ADE
 • Brak współpracy z Mac
 • Notatki i wydarzenia w kalendarzu jedynie w formie pisma odręcznego
Ten wpis został opublikowany w kategorii Produkty i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Czytnik Samsung E65 – pierwsze wrażenia

 1. morang pisze:

  Jeden z pierwszych opisów od strony użytkownika po polsku. Brakuje mi jeszcze jednej informacji odnośnie żywotności baterii. Kindle na jednym ładowaniu wytrzymuje nawet do miesiąca bez używania wifi mi udało się znaleźć informacje o 18 godzinach pracy samsunga. Jak to jest z tym E65 naprawdę?

 2. sebastian pisze:

  Z baterią jeszcze do końca nie wiem.
  Jeśli to prawda o Kindle, to Samsung nie wytrzymuje tak długo.
  Ładowałem go tydzień temu i ma jeszcze 2/3 pojemności.
  Jak długo wytrzyma? Muszę jeszcze parę książek na nim przeczytać, żeby móc powiedzieć. Do tej pory kończyłem papierowe wydania, ale teraz całkowicie przesiadam się na e-Ink.

 3. QQ pisze:

  witam mam pytanie jeśli mam angielskie menu czy wgrywając książki będę miał polskie znaki ?

 4. sebastian pisze:

  Ja mam angielską wersję czytnika i polskie książki oraz magazyn Wprost wyświetlają się z polskimi literami.

 5. aneta pisze:

  a czy samsung e65 ma podświetlany wyświetlacz? tzn-czy mozna czytac nocą?

 6. sebastian pisze:

  Nie, wyświetlacz nie jest podświetlany – trzeba czytać przy lampce :-)

 7. krzyz_poludnia pisze:

  Witam, zastanawiam się nad tym czytnikiem jako alternatywą dla Kindle, szczególnie kusi mnie opcja robienia notatek. Paru spraw jednak nie rozumiem. Z opisu wynika, że nie można używać klawiatury do robienia notatek. Po co więc ta klawiatura ? Tak samo z pocztą email – można ją odczytywać czy nie można ? Czytnik ma opcję Mail w menu, a w recenzji jest informacja: „Brak dodatkowych aplikacji: poczta email”. Czy nie da rady jakoś „włamać się” na inną stronę internetową, np. na wikipedię, poprzez opcję Newspaper albo przez sklep internetowy z książkami ? Skoro otwiera stronę Empiku, to może da rady i inne ? Czy kalendarz można zsynchronizować z google callendar ? Wiem że łączy się z Microsoft Outlook, ale nie mam doświadczenia z tym programem, więc nie wiem, czy można go połączyć z kontem Google. Z góry dziękuję za odpowiedź !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>