Gratka dla squaterów domenowych – domena .co

Kolumbia postanowiła wykorzystać swoją domenę narodową i od kwietnia udostępni rejestrację nazw w domenie .co.

Proces będzie składał się z 3 etapów: na początku, do czerwca, rejestrować nazwy będą mogli właściciele zastrzeżonych znaków towarowych. Później, od lipca, nastąpi faza Landrush, kiedy wszyscy będą mogli dokonywać rejestracji za nieco wyższą cenę. Jeśli na jakąś domenę będzie więcej niż jeden chętny, domena będzie sprzedana w formie aukcji. W trzecim kwartale 2010 nazwę w domenie .co będzie można rejestrować od ręki.

Dlaczego domena .co?

Jest krótsza od domeny .com, ale przede wszystkim różni się od niej tylko jedną literą. Jeśli użytkownik zapomni wpisać m w nazwie strony, którą będzie chciał odwiedzić, trafi pod zupełnie inny adres.

Squaterzy mają jednak coraz bardziej utrudnione życie. Z jednej strony zapytania nawigacyjne w wyszukiwarkach są w stanie skierować użytkowników do odpowiedniej domeny. Z drugiej strony, jeśli użytkownik odwiedzał już daną stronę w przeszłości, jego przeglądarka (szczególnie chrome, safari i firefox) podpowiedzą mu właściwy adres już przy wpisywaniu go w polu adresu. O pomyłki przy wpisywaniu adresu jest coraz trudniej.

ICANN ociąga się z wprowadzaniem nowych domen, bo wie, że nie będą one tak popularne jak domeny .com. Właściciele marek globalnych nie chcą być traktowani jak dojne krowy: nie chcą wykupywać swoich nazw w każdej nowo utworzonej domenie. Mogą tego nie robić, bo rejestracja ich znaku towarowego daje im dużą szansę na przejęcie domeny, jeśli zajdzie taka konieczność. Bez rejestracji znaku mogą mieć z tym problemy, jak to udowodnili literaci spod domeny gmail.pl.

Więcej informacji w artykule sponsorowanym na ReadWriteWeb.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>