HipHop PHP – dopalacz od Facebook’a

Dzisiaj na blogu deweloperów Facebook’a Haiping Zhao opisał projekt, nad którym pracował od dwóch lat: konwerter kodu PHP na C++.

Rozwiązanie jego ma za zadanie przyspieszenie wykonywania aplikacji webowych napisanych w PHP (który jest kompilowany do bytecode’u) poprzez ich automatyczne przetłumaczenie na C++, skompilowanie do kodu maszynowego i wykonanie w takiej postaci. Według niego aplikacje tak skompilowane działają około dwóch razy szybciej.

Transformacja PHP na C++

Transformacja PHP na C++; źródło: Facebook

Do wykorzystania przez innych jest też eksperymentalny plugin HPHPi. Cały kod ma zostać dzisiaj upubliczniony na GitHub na open-source’owej licencji PHP.

Widocznie PHP zatacza krąg: zaczął jako moduł Apache napisany w C do parsowania szablonów HTML, a teraz znów wraca do wersji kompilowalnej do kodu maszynowego.

Według Rasmusa HipHop PHP pomoże najbardziej deweloperom, którzy utknęli w świecie frameworków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura, Internet, PHP i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „HipHop PHP – dopalacz od Facebook’a

  1. plymouth pisze:

    Próbkę możliwości HipHop można zobaczyć na benchmarkach pod tym adresem:

    http://php.webtutor.pl/index.php/2011/03/31/hiphop-for-php-benchmarki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>